top of page
Search

Čo je Brazílske Jiu-Jitsu a pre koho je určené ?

Čo je Brazílske Jiu Jitsu? ( V skratke )


Brazílske Jiu Jitsu je forma bojového umenia, ktorá sa zameriava na zručnosť ovládať súpera technikami, ktoré ho nútia podriadiť sa.


Je založené na technikách ktoré sa väčšinou využívajú na zemi, pôvod majú v Judo a Japonskom jiu-jitsuFormu bojových umení, ktorú dnes poznáme ako Brazílske Jiu Jitsu, upravovali a zdokonaľovali vo veľkej rodine Gracie a aj iný majstri po celé desaťročia.

Využitie umenia na profesionálnej scéne MMA prinieslo brazílskemu Jiu Jitsu v priebehu rokov neustály nárast popularity.


Profesionáli BJJ sú hrdí na zručné používanie jemnej taktiky podrobenia, ktorá umožňuje aj tým najmenším študentom získať nadradenosť nad väčšími súpermi.


Jiu Jitsu učí študentov, že menší, slabší jedinec sa dokáže úspešne ubrániť väčšiemu, silnejšiemu a ťažšiemu súperovi.

V BJJ sa nepoužívajú kopy ani údery na to aby ste vyhrali súboj resp. Na podriadenie súpera. Študenti sa učia techniky pomocou ktorých využívajú pákový efekt a rozloženia hmotnosti aby súperov dostali na zem.


Študenti sa potom učia páky a škrtenie, aby porazili svojich súperov. Od učenia sa BJJ ako formy sebaobrany až po súťažný boj. Táto forma bojového umenia nie je len spôsob sebaobrany alebo športom.

Brazílske Jiu Jitsu je spôsob života, ktorý má silný vplyv na životy a budúci úspech detí zapojených do tohto športu.


( v najväčšej skratke ) = BJJ sa sústredí na schopnosť dostať súpera na zem a tam získať dominantnú pozíciu a kontrolu nad protivníkom bez nutnosti mu fyzicky ublížiť, prípadne ho donútiť vzdať sa použitím rôznych pák a škrtení. Vďaka týmto technikám dokáže aj fyzicky slabší bojovník poraziť silnejšieho protivníka.Pohľad do hlbšej histórie BJJ najdete na Webe : https://sfg.sk/co-je-brazilske-jiu-jitsu/Brazílske jiu-jitsu je pre každého ?


Na to, aby ste mohli začať trénovať BJJ, nemusíte byť fyzicky zdatný ani pod 50 rokov. S tréningom Brazílskeho jiu-jitsu môže začať prakticky ktokoľvek, bez ohľadu na vek, pohlavie alebo kondíciu. Pretože je navrhnuté tak, aby posilnil menšieho aj slabšieho. Zistíte, že techniky, ktoré sa naučíte, budú fungovať proti niekomu oveľa silnejšiemu a ťažšiemu.


Brazílske jiu-jitsu je umenie, ktoré môžete cvičiť po zvyšok svojho života.


Ako už bolo spomenuté, každý môže začať trénovať BJJ a pokračovať v tréningu tak dlho, ako len chce. BJJ, známe aj niečo ako „nežné umenie, šach, alebo Gentlemanské umenie“, je to aj životný štýl, ktorý si každý môže užívať aj v neskorších rokoch svojho života. Helio Gracie, jeden z predkov Brazílskeho Jiu Jitsu, praktizoval jiu-jitsu až do svojej smrti vo veku 95 rokov.


Brazílske jiu-jitsu vás dostane do najlepšej formy vášho života.


Ak zdvíhanie činiek a kardio v posilňovni nie sú pre vás, možno by ste mali zvážiť brazílske jiu jitsu. Bez toho, aby ste si to uvedomovali, precvičíte každý jeden sval vo svojom tele od rozcvičky cez cvičenie až po sparing. Na rozdiel od iných bojových umení využíva odpor a silu ľudských tiel. Neustále tlačíte alebo ťaháte svojho tréningového partnera, keď znova a znova cvičíte techniky.


Brazílske jiu-jitsu z vás spraví lepšieho človeka.


Existuje dôvod, prečo len malé percento praktizujúcich BJJ získa čierny pás. Nie každý má takú vytrvalosť, aby pokračoval v tréningu 10 a viac rokov, aby ho získal. Ale čím viac trénujete BJJ, tým viac chápete hodnotu vytrvalosti. Aj keď môžete zažiť okamžité uspokojenie zo správneho vykonania techniky, v sparingu vás to bude stáť veľa pokusov, kým si techniku uplatníte. Táto vytrvalosť vás naučí, ako byť trpezlivý, čo je užitočná vlastnosť mimo podložiek.


Brazílske jiu-jitsu je aj o výzve.


Brazílske jiu-jitsu je známe aj ako hra ľudského šachu. Naučí vás, ako využiť svoje fyzické aj duševné sily a uplatniť ich v sparingoch. Naučíte sa nespočetné množstvo techník a princípov a počas rokov tréningu uvidíte, ako sa vyvíjajú priamo pred vašimi očami. Spoznáte mnoho rôznych tréningových partnerov a budete vystavený mnohým rôznym štýlom BJJ. Skôr než sa nazdáte, zistíte, že analyzujete každý svoj pohyb, či už na žinenke alebo mimo nej.


14 views0 comments

Comments


bottom of page