top of page
Search

Ženy a BJJ ide to vôbec dokopy ? 5 dôvodov prečo začať.

Napriek tomu, že BJJ dnes trénuje veľa žien, nie vždy tomu tak bolo. V skutočnosti začínali až od polovice 80. rokov, kedy ženy dostali možnosť trénovať BJJ.

Zavedenie žien do tohto športu nielen zvýšilo jeho popularitu, ale prinieslo aj povedomie o mnohých výhodách Jiu Jitsu pre ženy.Dámske Jiu Jitsu poskytuje viac než len sebaobranu

V prvých rokoch, keď sa ženy objavovali na scéne BJJ, bol záujem pripísaný potrebe žien naučiť sa sebaobranu.

Rovnako ako u mužov, aj BJJ ponúka ženám viac než len sebaobranu. Je to prostriedok fyzickej aktivity, učí dôležité životné lekcie, je to zábava a je to spôsob, ako sa spojiť s podobne zmýšľajúcimi ženami a rozvíjať vzťahy na celý život.


Poďme sa bližšie pozrieť na dôvody, prečo je tréning BJJ skvelý pre ženy všetkých vekových kategórií.


1. Sebaobrana

Mnoho žien trénuje BJJ, aby sa naučili techniky sebaobrany. Jednou z veľkých výhod používania BJJ ako formy bojového umenia je, že tento šport sa pri zdolávaní súpera spolieha skôr na techniku ​​ako na silu.

Zručnosti získané v Jiu Jitsu umožňujú menšiemu, slabšiemu človeku brániť sa, dokonca aj proti väčšiemu a silnejšiemu útočníkovi. Nielen to, ale nemusíte byť rýchly ani výbušný, aby ste mohli efektívne vykonávať techniky.


Namiesto toho BJJ používa páku, plynulé pohyby a polohovanie tela na ovládanie a zdolávanie súpera a potom nad ním dominuje na zemi.


2. Sila a mobilita

BJJ je skvelý spôsob, ako sa dostať do formy. Vyhnite sa nudnej monotónnosti priemernej telocvične a využite BJJ ako zábavný spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú zdatnosť.

Tréning alebo hodiny BJJ poskytujú celotelové cvičenie, ktoré ľuďom umožňuje spáliť tony kalórií a vybudovať funkčnú silu. Precvičíte si svaly, o ktorých ste ani netušili, zhodíte nadbytočné kilá, ktoré na Vás visia už roky, a naučíte sa používať svoje telo spôsobmi, o ktorých ste si ani nemysleli, že by ste ho mohli použiť.


3. Získate sebavedomie a silný charakter.

Tréning v Jiu Jitsu pre ženy nie je jednoduchý. Ale ak sa ho budete držať, šport skutočne buduje charakter. Keď trénujete v BJJ, získate skúsenosti, aby ste sa na život pozreli a zvládli ho z inej perspektívy.

Fyzické a duševné problémy sa nezdajú byť také ťažké, keď si rozviniete BJJ myslenie. Dozviete sa, ako ľahšie zvládať stres, zistíte, že ste vyrovnanejší a pozitívnejší.


BJJ je tiež budovateľom dôvery. Učí vás, že môžete robiť čokoľvek, čo si zaumienite, pokiaľ sa do toho pustíte a zostanete dôslední. Zvyky získané počas tréningu Jiu Jitsu sa pretavia do rodinných, pracovných a osobných aspektov vášho každodenného života.


4. Podporte mentálne zdravie

Zatiaľ čo fyzické výhody sú obrovské, duševné a mentálne výhody Jiu Jitsu pre ženy sú ešte výhodnejšie. Je to spôsob, ako vypustiť paru a zbaviť sa stresu.

Tiež vás to pozitívne naladí na zvládanie každodenného stresu bežného života. Prinajmenšom sa môžete vyrovnať so zlým dňom tým, že niekoho zadusíte. A to nie je len tak dovolené. Je to k čomu vás budú všetci povzbudzovať.


Učenie sa nových techník na podložke vás odpúta od všetkého, čo vás trápi. Tréning s priateľmi vám dá lepšiu náladu. A zapotiť sa je vždy skvelý spôsob, ako si zlepšiť náladu.

Vedecké výskumy dokazujú, že mierna až intenzívna fyzická aktivita má mnoho duševných výhod. Je známe, že znižuje a predchádza depresii, úzkosti a niekoľkým ďalším problémom duševného zdravia.


Navyše, čím viac budete trénovať, tým viac budete mať dobrý pocit z toho, ako ďaleko ste sa dostali.


5. Získate harmonické priateľstvá

Tréning Jiu Jitsu má nielen úžasné fyzické a duševné výhody, ale stretnete sa s rôznymi ľuďmi zo všetkých oblastí života.

Tímy, školy a malé triedy, ktoré spolu trénujú, sa stanú rodinou. Na podložke si rýchlo vybudujete priateľstvá, ktoré sú silnejšie ako staršie vzťahy, ktoré ste udržiavali celý život. Vaša rodina BJJ tu bude, aby vás pozdvihla, keď sa budete cítiť na dne, a aj aby oslávi s vami vaše víťazstvá.


BJJ nie je len šport, je to spôsob života. Zlepšíte svoju myseľ, telo a ducha spolu s ľuďmi, ktorí dúfajú, že urobia to isté. Váš dosah na spoločný cieľ vytvorí putá, ktoré vydržia na celý život. A budete pozitívnym vzorom pre mladú generáciu.


Neukážete len mladým dievčatám, čo dokážu, ale rozbijete predstavy, že byť ženou má svoje hranice. Nakoniec si vybudujete sociálnu sieť, ktorá vám do života prinesie toľko naplnenia, koľko ste ochotní vložiť do tréningu.

62 views0 comments

Comments


bottom of page