top of page
Search

5 princípov bojovníkov, vďaka ktorým budete lepším.

1. Sústreďte sa a buďte prítomný v danom okamihu.


Ako väčšina vecí v živote, aj BJJ vyžaduje, aby ste sa sústredili – aby ste mohli prijať všetky dôležité informácie o technikách a správne ich vykonávať. Tiež, keď ste prítomný v danom okamihu, najmä počas živých zápasov ( Rollovania) budete schopní rýchlo premýšľať a reagovať.


Krása toho, že môžete žiť v každom okamihu, je v tom, že môžete nechať svoje starosti za sebou a sústrediť sa na čokoľvek, čím sa v danom momente zaoberáte.


2. Čo dávaš, to aj dostaneš.


Nemôžete očakávať výsledky, ak nie ste ochotní vynaložiť tvrdú prácu a zostať disciplinovaní vo svojom tréningu. Na začiatok by ste sa mali uistiť, že si vytvoríte tréningový plán, ktorého sa budete môcť držať (a samozrejme, že sa budete pravidelne objavovať v telocvični).


Keď skutočne trénujete, dajte si záležať, aby ste do toho vždy vložili celé svoje srdce – najmä počas tých dní, keď sa vám vôbec nechce. Keď už o tom hovoríme, vždy vám pomôže spomenúť si, prečo ste začali, v dňoch, keď sa cítite leniví alebo skľúčení.


Nezabúdajte aj na FairPlay a teda ak budete pchať pri Rollovaní prsty do očí, vykrúcať a lámať prsty a podobne, nečudujte sa že vám to budú robiť tak isto alebo už s vami nebudú chcieť zápasiť.


3. Na veľkosti nezáleží.


BJJ je hra pre každého. Takže by ste mohli byť najmenším človekom v triede, no stále sa vám môže dariť na podložkách. Koniec koncov, BJJ je navrhnuté tak, aby umožnil menšiemu, slabšiemu človeku prekonať väčších a silnejších protivníkov.


Keď sa najbližšie budete váľať s menším partnerom/partnerkou, nepodceňujte ho/ju. Rovnako tak rýchlo nehádžte uterák, ak robíte sparing s niekým, kto je dvakrát väčší ako vy. Namiesto toho zachovajte pokoj, sústreďte sa na svoju techniku ​​a nájdite príležitosti, ako prejsť do výhodnej pozície.


4. Technika vždy prekoná silu.


Okrem veľkosti je sila ďalšou vecou, ​​ktorá sa dá prekonať dobrou technikou a stratégiou v BJJ. Bez ohľadu na to, či ste BJJ nováčik alebo skúsený cvičenec, je pre vás kľúčové, aby ste počas tréningu pochopili čo najviac techník. Zamyslite sa nad tým: keď vykonáte útok správnou technikou, je veľká šanca, že to dopadne vo váš prospech – a váš súper by veľmi pravdepodobne odklepol. Ak by ste ten útok robili celkovou silou nebude to znamenať to isté a už vôbec to nemusí dopadnúť vo váš prospech.


Pomáha všímať si malé detaily každej techniky, ktorú sa naučíte. Dbajte preto na to, aby ste svojmu inštruktorovi venovali veľkú pozornosť a ak si si niekedy v niečom nebol istý, pýtajte sa.


5. Dobrý úchop vám dáva navrch.


Keď si vytvoríte dobrý a pevný úchop, budete môcť vykonávať svoje techniky efektívnejšie. Okrem toho budete mať lepšiu kontrolu nad svojim súperom, a teda budete mať dobrú šancu dostať sa do dominantnej pozície a získať submisiu ( ukončenie technikou).


Ak si chcete vybudovať silu úchopu, skúste cvičiť s kettlebellmi alebo robte príťahy. Sľubujeme, že časom uvidíte výsledky a budete mať silnejší úchop !
24 views0 comments

Comments


bottom of page