top of page
Search

75 HARD dokážete zvládnuť aj vy, stačí sa len dobre pripraviť / Tipy

Ako by mohla vyzerať rozumná stratégia na zvládnutie tejto výzvy ?


Väčšinou keď viete že má prísť nejaká skúška, dopredu sa na ňu pripravujete. Je to systém naučený nie len zo škôl, ale tam sa to pretláča najviac.

Nehovorím že pripraviť sa na nejaký výkon je zlé ale mali by sme mať na pamäti to že nejaká stratégia bude fungovať iba do bodu kedy sa veci budú vyvíjať tak, ako si myslíme že sa budú vyvíjať.


Predvídanie vs rutina :


Sú dni, kedy je splnenie 5 úloh jednoduché ako facka. Sú dni kedy budete musieť zabrať na to aby ste to zvládli. Budete teda musieť používať obe stratégie na to aby ste uspeli.


Rutinu :

Keď vytvoríte rutinu, ušetríte veľa dohadov a starostí, ako to všetko zvládnuť. Pri rutine všetko, čo musíte urobiť, je postupovať podľa scenára – nie je potrebná žiadna mentálna gymnastika.

Predvídanie a prispôsobenie sa nepredvídateľnému bude pre nás kľúčové.

Veta typu “ Ok dnes nejde všetko podľa plánu ale predsa aj s týmto som počítal “ vás zachráni pred skončením a poskytne pokojnejšiu myseľ…


Naplánujte si predvídateľné dni ako sú víkendy, sviatky, oslavy, porady v práci ako aj nejaké párty. Pripravujte ich zmysluplne a rátajte s tým že sa môže situácia zmeniť.

Naplánujte si aj nepredvídateľné napr. keď vám ráno zavolá mama že si zlomila nohu a musíte ísť pre ňu a do nemocnice a kolotoč sa začína. Alebo zistíte že budete musieť zostať v práci o pár hodín dlhšie… Na toto je potrebné mať nejakú stratégiu a premyslieť si ako to zvládnuť.Tipy :


Čítanie : Ak ešte nemáte vo zvyku čítať denne, pripojte čítanie k niečomu, čo je už zaužívaným zvykom vo vašej každodennej rutine.

Napríklad pri raňajkách, káve alebo namiesto sledovania večerných seriálov…

Nájdite tému o ktorej čítate s radosťou a majte rozčítaných viacej kníh.

Noste knihu v batohu so sebou alebo si dajte knihu na WC keď viem, že od detí mám pokoj iba tam … druhú knihu si nechám pri posteli ak by som náhodou zabudol, viem že tam mám posledný výkričník na to aby som prečítal 10strán.


Voda :

Noste dostatok vody so sebou alebo aspoň prázdnu fľašu ktorú si naplníte.

Skúste to všetko vypiť do 17 ctej …. Dôvodom je to, že potom budete mať pokoj a už nebudete musieť na to myslieť ….

Myslite na to, že sa počíta iba čistá voda a teda sladené vody a kávu budete asi trocha obmedzovať.


Fotka:

Fotiť sa je možno maličkosť ale aj mne sa stávalo, že som to robil až večer keď mi pípla pripomienka v telefóne. Jednoducho tí čo sa pravidelne nefotia na to pravdepodobne nebudú až tak myslieť. Je preto dobre si nájsť na to čas ako je pred tréningom alebo prípadne ráno alebo večer pred spaním.


Tréning:

Ako som už spomínal je dobre si nájsť rutiny pri tréningu ale tak isto si aj naplánovať čo v prípade, keď nebudete mať k dispozícii otvorené dvere vašej obľúbenej posilňovne… nehádžte pre to do žita trénovanie s vlastnou váhou, cviky na mobilitu a podobne… moje odporúčanie je aby ste sa na to pozreli triezvym pohľadom … ak ste doteraz netrénovali alebo len málo je skoro nemysliteľné aby ste išli nejaké bomby každý deň 2x 45minút … navrhujem teda opäť rozumný plán a nechať priestor na improvizáciu … nezabudnite sa riadiť pocitom a nebrať pretrénovanosť alebo bolesti kĺbov a šliach na ľahkú váhu…


Ďalšie rady a typy na čo myslieť:

Ak cítite potrebu napíšte si pravidlá na papier a umiestnite na viditeľné miesto.


Myslite na deficit minerálov a vitamínov preto kúpte si kvalitné multivitamínové tabletky a nebojte sa prekročiť dennú dávku, tak isto vitamín D3 alebo omega 3 a magnezium… potrebujete fungovať na diéte a preto budete mať deficit, týmto predídete zlej regenerácii migréne, stresu a podobne


V strave sa riaďte heslom “Bohatá skromnosť” a teda kupujte si drahšie a kvalitné potraviny…. Ideálne nespracované… kvalitné ryby, mäso a zeleninu. Na sladké už nebudete mať nárok, ale ja osobne keď som cítil že mi naozaj chýba energia dal som si med, samozrejme domáci… odporúčam


Myslím že už keď máte rodinu a spoločný rozpočet tak by bolo fajn sa o tom s nimi porozprávať a pripraviť ich na to, prípadne ak to myslíte vážne poprosiť ich o podporu. Myslím že nieje hanba ich o to požiadať, hanba je keď sa budete so ženou hádať kvôli tomu, že ste vyčerpaný a hladný a ona nebude rozumieť prečo sa správate tak ako sa správate. Tak isto ich požiadajte aby pred vami schovali sladkosti a čipsy a iné nezdravé dobroty… zíde z očí zíde z mysle možno neplatí o vzťahoch ale pri sladkostiach vám to pomôže.


Ak sa vám na začiatku nebude dariť tak sa veľmi neľutujte (neľutujte sa vôbec a nikdy ) ale hnevajte sa sám na seba. Hnev vám pomôže aj keď žena nechá na stole koláče a vy neodoláte, hnevajte sa v prvom rade na seba a neobviňujte ostatných. Pokušenia vždy boli aj budú, je na vašej disciplíne aby ste to zvládli.


Nezabúdajte však aj na to že nie ste neomylný.

Úprimnosť a čestnosť samému k sebe je nedocenenou zložkou výzvy 75hard.

Je odvážne a čestné priznať si zlyhanie.

Ukážkou sily je to, keď preskočíte ľutovanie svojich činov a výčitky ale namiesto toho si odpustíte a s tým plameňom ktorí vo vás zapálilo vaše zlyhanie začnete znova a ihneď. Nie o týždeň, ten plameň už vo vás horí, prikladajte na neho každý deň a s touto kamennou disciplínou dôjdeme až na koniec a ešte ďalej


P.S. rada na záver : hovoril som vám aby ste si to všetko naplánovali a pripravili, pritom by ste mali myslieť na plán B a plán X ale keď už začnete je dobré použiť pravidlo : “ ako zjesť slona?” Predsa po “kúskoch “ a teda už keď začnete je potrebné aby ste na to Nepozerali ako na 75 dní, ktoré máte pred sebou, dokonca ani na mesiac či týždeň pred vami. Sústreďte sa na dnešok. Ja viem že si trocha protirečím ale pochopte že aj keby ste si nenaplánovali nič a sústredíte sa iba na dnešok. Jednoducho dnes to musíte dať inak zajtrajšok neprichádza do úvahy, tak máte veľkú šancu túto výzvu zdolať. Bude to síce ťažšie ale dá sa to.


Čiže naplánujte a keď začnete zamerajme sa na riešenie daného dňa.


Držím vám palce, pamätajte na to že isto nieste sám a po vás prídu další….

Moji bratia,

upokojte srdce,

pozrite sa do svojich duší ,

dnešný deň bude skúškou vašej odvahy,

a ak v zúfalom boji budete hľadať dôvod prečo sa biť ďalej,

dôvod prečo sa vzdať všetkého,

čo by ste niekedy mohli získať,

pozrite sa na muža ktorý bojuje po vašom boku, to je dôvod prečo sa biť,

bratstvo cnostných mužov,

ten pri koho boku prelievate krv a pot Vám bude tým najbližším,

silné puto ukuté v ohni vojny,

nieje nič šľachetnejšie ako bojovať v mene tých ktorý za vás obetujú svoje životy,

preto bojujte statočne,

bojujte za svojich bratov,

za svoje rodiny,

a predovšetkým bojujte za to aby ste boli tou najlepšou verziou seba samého.


Určite tieto rady nemusia sedieť všetkým a isto som nespomenul všetko, je na tebe či si z toho niečo odnesieš alebo nie.
100 views0 comments

Comments


bottom of page