top of page
Search

Aktívny odpočinok.

Updated: Dec 25, 2022

Súslovie "aktívny odpočinok" je tak trochu nezmyselné. Odpočinok je skrátka odpočinok a je pravým protikladom aktivity. Ibaže by nebol odpočinok ako odpočinok.


Pozrime sa viacej do hĺbky tejto dilemy.


Aktívny Odpočinok neznamená, že to musíte preháňať s pohybom.Odpočinok by mal byť pravidelnou a neoddeliteľnou súčasťou nášho života.

Väčšina ľudí sa mylne domnieva, že odpočívanie rovná sa ničnerobenie. Odpočívať sa dá aj aktívne, a určite vás taký druh odpočinku nabije energiou oveľa viac než celodenné leňošenie na pohovke.


Ako odbúrať stres :


Na každého z nás sú kladené obrovské nároky v práci, ale ani v súkromí si veľmi nestihneme odpočinúť. Veľa z nás po večeroch doháňa resty z práce, má na starosť deti, rodinu alebo sa stará o domácnosť. Aby telo mohlo aj v tomto režime stále naplno fungovať, potrebuje občas vypnúť.

Stres musí preč a nová energia naopak dovnútra.


Lenže keď sa povie odpočinok, drvivá väčšina z nás si predstaví deň strávený na gauči s nohami hore alebo byť pod dekou v pohodlnom kresle a čítať si dobrú knihu. To je však len jeden z druhov odpočinku, tzv. Pasívny odpočinok. A ten nás môže unaviť mnohokrát viac ako ten aktívny. Aký je v nich podstatný rozdiel ? A ktorý je pre vás lepší?


Vypnúť :


Pasívny odpočinok je taký, počas ktorého skutočne vôbec nič nerobíme a na nejakú chvíľu absolútne vypneme. A to ako telo, tak mozog. Je rozhodne dôležitý, ale nemal by sa praktizovať prehnane dlhú dobu. Pasívnemu odpočinku by každý z nás mal venovať asi hodinku alebo aspoň 20 minút denne ( Siesta). Telo potrebuje na chvíľu vypnúť po náročnej aktivite či po práci, aby bolo schopné fungovať počas dňa znovu. Keď si popoludní po práci sadnete na pol hodinky ku káve alebo po obede zdriemnete, odpočívate pasívne. Ak pasívne odpočívate celý deň, vaše telo sa uzamkne do stavu podobnému úsporného režimu. Nakoniec sa môžete cítiť ešte viac unavení a rozlámaní.


Aktívny odpočinok je pre každého :


Pod aktívnym odpočinkom si nemusíme hneď predstaviť športovanie alebo extra dlhé prechádzky v prírode. Aktívne odpočívať môžete rôznymi spôsobmi, vždy ide ale o to nájsť si vhodnú činnosť, ktorá vás bude baviť a napĺňať. Aktívnym odpočinkom sa teda rozumie aj práce na záhradke, pletenie alebo tvorba dekorácií. Každého môže napĺňať niečo iné a každý má rád inú činnosť, pri ktorej dokáže pohodlne vypnúť. Takýto odpočinok nám pomáha hlavne psychicky a hodina strávená obľúbenou činnosťou dodá telu veľa novej energie.


V prípade tréningov v Bellforce získate benefity nie len z fyzickej stránky ale aj si zároveň aktívne odpočiniete.


20 views0 comments

Comments


bottom of page