top of page
Search

Aplikácia Stoicizmu do praxe : Degradácia a úsudok


Toto cvičenie je o rozdelení vecí na malé časti, aby sa odhalili ich skutočné vlastnosti. Marcus Aurelius to vo svojich poznámkach často robil.

Dokázal vziať svoj purpurový cisársky plášť, ktorý predstavoval silu jednej z najväčších ríš histórie, a rozložiť ho na to, čím skutočne bol: kúsok fialovej látky (alebo ako hovorí „ovčia vlna nasiaknutá krvou").


To isté urobil so sexom. Napísal, že sex nie je nič iné ako trenie kože o kožu sprevádzané malým výbuchom alebo "...čo sa týka pohlavného styku, je to trenie kože a po akomsi kŕči vypudenie nejakého hlienu."

(Na základe toho môžeme s istotou povedať, že dôvod, prečo mala jeho manželka aféry, nepatrí medzi najväčšie záhady histórie.)


Môže to znieť absurdne, ale je to tak.


Cieľom je, aby ste s podporou objektívnej reprezentácie, znížili príťažlivosť vecí.


( Aby som sa zastal Marcusa vraj povedal aj, že sexuálne splynutie možno porovnávať len s hudbou a modlitbou. Čo tým myslí?


Všetky tri sú osobné a jemné aktivity, ktoré hovoria o hlbšej časti nás samých.

Počas počúvania hudby, a tým myslím naozajstné splynutie, sa človek môže stratiť v niečom, nad čím nemá kontrolu. Hudba vás posúva na ceste umelcov.

Počas modlitby si opäť dovoľujete stratiť sa v niečom väčšom, ako ste vy sami. Mám pocit, že to platí aj pre meditáciu. Účastník sa snaží dostať k niečomu silnému, aby si priniesol mier.

Nakoniec, naplnenie sexuálneho splynutia znamená dovoliť si odovzdať sa druhému bez strachu z odsúdenia, len v tomto prípade to isté dovolíte aj niekomu inému.

Všetky tri sú samy osebe duchovné aktivity. Majú moc očistiť vašu „dušu“ a priniesť vám pokoj.)


Ak poznáte stoický citát ktorý opisuje praktický tréning Stoického úsudku alebo degradácie tak mi ho napíšte a ja ho doplním.


Pred mäsitými jedlami a inými jedlami by sa malo zamyslieť: toto je len mŕtvola ryby, vtáka alebo prasaťa; pred padavým vínom: toto je šťava vylisovaná z hrozna; pred purpurom: toto je ovčia vlna nasiaknutá krvou slimáka... Tak isto treba postupovať pri všetkých veciach v živote a vyzliecť ich, bez ohľadu na to, ako vierohodne pôsobia. Dajte najavo ich ničotu a odhoďte trblietavú škrupinu. Marcus Aurelius, sebareflexie
K pravidlám života, ktoré sú tu spomenuté, treba pridať ďalšie: vytvorte si starostlivú koncepciu každej veci, ktorá spadá do okruhu vašej predstavivosti, aby ste videli jej skutočnú podstatu jasnú a zrejmú a rozpustenú vo všetkých jej zložkách a mohli dať obom samotnú vec a tieto zložky ich správny názov. Marcus Aurelius, sebareflexie10 views0 comments

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page