top of page
Search

Aplikácia Stoicizmu do praxe : Negatívna vizualizácia

Negatívna vizualizácia

Myslite niekedy negatívne! Áno, čítate správne. Negatívne. Aspoň ak sa chcete riadiť radami stoikov.


Negatívna vizualizácia (premeditatio malorum) znamená premýšľať o veciach, ktoré sa môžu pokaziť. Môže to znieť kontraproduktívne myslieť na takéto negatívne myšlienky.

Ale sú tri účely tejto činnosti.

  1. Prvým cieľom je pripraviť sa na životné ťažkosti. Vedieť konať, nereagovať, aby sme sa vyhli zložitým situáciám.

  2. Druhým účelom je oddramatizovať určité udalosti alebo obdobia vo vašom živote, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať náročné. Keď si predstavíte najhorší možný scenár, uvedomíte si, že váš život je momentálne veľmi dobrý.

  3. Tretím účelom je pokoriť sa vo všetkom, čo podniknete. Veci sa môžu pokaziť. Život nie je na ružiach ustlané, ako sa hovorí.

Negatívna vizualizácia je myšlienkové cvičenie.

Predstavujeme si, že sa zlé veci stanú, aby sme na ne boli lepšie pripravení, keď sa skutočne stanú. Je dôležité si uvedomiť, že pre stoikov neboli vonkajšie nešťastia v skutočnosti negatívne, ale ľahostajné.

A len ich reakcia na udalosti mohla byť dobrá alebo zlá. Psychicky sa trénovali, aby dokázali dobre reagovať, keď ich zasiahne nepriazeň osudu.

Premýšľanie o negatívnych scenároch vás nerobí pesimistickým, ale skôr optimistickým.

Oveľa viac si budete vážiť veci, ktoré máte, keď si budete pravidelne predstavovať, že sa dejú zlé veci alebo že ste prišli o to čo máte radi.


Ak poznáte Stoický citát ktorý opisuje praktický tréning negatívnej vizualizácie tak mi ho napíšte a ja ho doplním.


Ak sa chcete zbaviť všetkej úzkosti, predstavte si, že čokoľvek, čoho sa bojíte, sa určite stane, a nech je toto zlo akékoľvek, vážte si to vo svojich myšlienkach a otestujte svoj strach. Potom si určite uvedomíte, že to, čoho sa bojíte, nie je ani veľké, ani dlhotrvajúce. Seneca, Listy Luciliovi
V cvičení s názvom praemeditatio malorum si máme predstavovať chudobu, utrpenie a smrť. Životným ťažkostiam musíme čeliť tvárou v tvár, pamätajúc na to, že nejde o zlo, keďže nezávisia od nás. Pierre Hadot, Filozofia ako spôsob života

5 views0 comments

Commentaires


bottom of page