top of page
Search

Biele pásy sú najnebezpečnejšími ľuďmi v miestnosti ? Bojíš sa zranenia pri BJJ alebo grapplingu ?

Updated: Dec 23, 2021

Prevencia pred zraneniami nie je top téma len pri bojových športoch ale všeobecne.


Nikto nechce byť zranený. Komplikuje to všetko od pracovného života po čas strávený s rodinami. Tieto rady nemusia sedieť len na BJJ alebo grappling, myslím že by sa dali aplikovať aj na iné športy a možno niektoré pravidlá aj do života mimo telocvičňu.


Váš klub ma isto nejaké pravidlá, tie sa odvíjajú od toho čo všetko sa tam trénuje a od skúseností starších členov. Niektoré techniky sa však po väčšine netolerujú nikde.


Patria tam veci ako : vypichovanie oči, lámanie prstov, hryzenie, pretláčanie nosa, pchanie prstov do zadku, tlak na genitálie a podobne.. Môže to byť v poriadku ak vás klub vyučuje krav maga ale bjj a grapling je šport preto sú tam isté hranice.


Ďalšou skupinou sú techniky, ktoré nie sú dovolené začiatočníkom alebo by ich nemali robiť pokým nezískajú väčšiu kontrolu nad svojim telom / citom. Ide iba o prevenciu pred zraneniami, v niektorých kluboch tieto pravidlá vôbec nemusia mať. Medzi takéto skupiny patria väčšinou techniky spojené s lámaním nôh / členkov. Tieto časti sú náchylnejšie na poranenia kvôli menšej mobilite a účinným technikám.

Existuje aj niečo také ako Combat Jiu Jitsu alebo CJJ . Combat Jiu Jitsu používa súbor pravidiel, ktorý je mixom medzi MMA a súťažou Jiu Jitsu .


Eddie Bravo chcel navrhnúť súťaž, ktorá je hybridom medzi Jiu Jitsu a MMA, čo by vlastne odrážalo dôvody, prečo Jiu Jitsu vôbec vzniklo (sebaobrana) ale tom možno v inom článku.


Pozor na agresívnejšie typy a začiatočníkov.


Ak ste v klube nový a neviete čítať atmosféru, dávajte si pozor na ľudí, ktorí idú naplno v každom zápase, ako keby im išlo o život, a zdá sa, že im je jedno, či budú zabitý alebo ich tréningový partneri.


Ďalšia skupina nebezpečných ľudí sú začiatočníci.. samozrejme nie všetci ale možno ste to aj vy.


V BJJ existuje pojem :

Spazzing znamená pohyb nadmernou silou nekontrolovaným spôsobom.

– Ak nevieš, čo robíš a robíš to tak tvrdo, ako len dokážeš, je to spazzing.


Spazzing môže viesť k zraneniam pre osobu, ktorá spazzuje a osobu, s ktorou trénuje a preto sú pred ním ľudia opatrní. Je veľmi bežné, že začiatočníci spazzujú, pretože stále nevedia, ako sa pohybovať / konať v rôznych pozíciách v BJJ.


Niekedy vidíte ľudí o niečo skúsenejších, ktorí stále idú agresívne alebo spazzuju prípadne v dôsledku frustrácie alebo agresie aktivujú inštinkt. Je potrebné sa to naučiť zvládať a ak nechcete s takýmto človekom sparrovať pokúste sa mu to nejako vysvetliť aby z toho mal spätnú väzbu ktorá mu otvorí oči.


Napríklad takto :

„ Pokiaľ ide o tréning s tebou, pomer rizika a prospechu je výrazne naklonený k riziku . Myslím, že je to lepšie ako povedať

„ Nechaj ma na pokoji, ty nebezpečný blázon “.


Dať niektorým ľuďom bezpečnostné tipy na hodine BJJ je ako dať knihu o zodpovednom vlastníctve zbraní niekomu, kto spí s nabitou zbraňou pod vankúšom.


Jiu-jitsu sa chápe aj ako „jemné umenie“, takže čierny pás by mal byť odborník na to, aby bol jemný, zatiaľ čo biele pásy sú najnebezpečnejšími ľuďmi v miestnosti.


V rámci prevencii na záver ešte možno tipy ako :


Urobte rozumnú rozcvičku

Zranenia si liečte.

Pozor na klzkú podlahuPridávam obrázky z knihy Ako funguje naše telo zameraných na Rizikové parite v bojových športoch.
Zaujímavý podcast zameraný na prevenciu nájdete na : https://open.spotify.com/episode/7ew7qvgIihprXx1i4WIQbqTúto tému pekne zhrnuli na stránke Gracie … tu je ich originál článok : https://roninathletics.com/blog/the-5-most-common-injuries-in-brazilian-jiu-jitsu
205 views0 comments

Comentários


bottom of page