top of page
Search

Vekové skupiny, čo očakávate a je vaše dieťa pripravené na BJJ?

Ďalšou otázkou je, či je vaše dieťa pripravené trénovať BJJ?

Odpoveď skutočne závisí od každého dieťaťa individuálne.


Predtým, ako zapíšete svoje dieťa do školy BJJ, je potrebné zvážiť niekoľko vecí .


Niektoré deti začínajú trénovať už ako tri-štyriročné. Iní nie sú fyzicky a emocionálne pripravení, kým nebudú mať päť alebo šesť rokov.

Kľúč k úspechu v bojových umeniach pre deti spočíva v schopnosti rodiča dozvedieť sa o tomto športe a pochopiť a podporiť jeho záväzok.

Všetci chceme z našich detí urobiť sebestačných a úspešných dospelých. Dajte svojmu dieťaťu základy a ono bude na správnej ceste stať sa úžasnou ľudskou bytosťou.Povzbudzujte a podporujte svoje dieťa, najmä vo chvíľach jeho boja a zlyhania, a vyvinie si základné hodnoty, ktoré potrebuje na zvládanie vzostupov a pádov v živote.

Či už ide o podporu fyzickej aktivity, začatie nového koníčka, učenie sa sebaobrany alebo zlepšenie emocionálneho zdravia. Brazílske Jiu Jitsu je vynikajúcim zdrojom pre deti všetkých vekových kategórií.


BJJ nevyvíja len zdravé deti, buduje šťastné a zdravé rodinné vzťahy, ktoré vydržia po celý život. A to je asi tak dobré, ako je to len možné.


Vekové skupiny

Väčšina škôl Brazílskeho Jiu Jitsu má tréningy ktoré sú rozdelené do vekových skupín.


Tu je niekoľko príkladov rôznych vekových skupín, ktoré nájdete v tréningu Jiu Jitsu:

Vyučovanie pre 5-7-ročných žiakov zvyčajne trvá len 30 minút. To pomáha študentom udržať si vedomosti a zaujímať sa o triedu a vyučovanie.


Triedy pre 8-12-ročných študentov majú rôzne zameranie výučby a môžu trvať od 45 do 60 minút.

13-16-roční študenti sa nepovažujú za deti ani dospelých a majú iné fyzické a psychické potreby ako ostatní študenti. Ich hodiny sú zamerané na tieto potreby.


17+ zvyčajne trénujú so skupinami dospelých.

Zatiaľ čo škola Jiu Jitsu vášho dieťaťa bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou špecifické vekové skupiny, môžete sa však porozprávať s inštruktormi o konkrétnych potrebách vášho dieťaťa a podľa toho ich umiestniť.


Niektoré školy dokonca využívajú prístup zmiešaných vekových skupín.


Napríklad študenti vo veku 4-12 rokov budú trénovať spolu, rozcvičia sa ako skupina a potom sa rozdelia do menších tímov.


Je známe, že je to prospešné pre mladšie deti, ktoré sa pozerajú na starších študentov ako na pozitívne vzory.Čo očakávať

Teraz, keď ste pochopili, ako vek zohráva úlohu v úspechu vášho dieťaťa v BJJ,

poďme na chvíľu prejsť na to, čo môžete očakávať, keď sa zaregistrujete.


Prvá hodina je vždy skúšobná pre nových študentov. Spoznajú prostredie svojej školy, stretnú trénerov a spolužiakov. Vy aj inštruktor by ste mali byť schopní získať od svojho dieťaťa jeho pocity a to ako vnímal atmosféru na základe jeho prvej skúsenosti.

Nakoniec chcete, aby to bola zábavná a pozitívna skúsenosť, ktorá zanechá vaše dieťa nadšené pre tento šport.


Príďte o pár minút skôr, aby sa vaše dieťa v škole udomácnilo. Ak ste sa už zaregistrovali, môžete získať uniformu BJJ s názvom Gi. Ak ste GI kúpili skôr, pomôže to vášmu dieťaťu zapadnúť a cítiť sa pohodlnejšie.

Ak ešte nemáte uniformu, uistite sa, že nosí pohodlné oblečenie.


Mali by prísť v oblečení ktoré by zvyčajne nosili pri cvičení alebo aby sa pri pohyboch cítili pohodlne.


Vyhnite sa príliš vysokým očakávaniam.

Ak tak neurobíte a budete na neho tlačiť, môže to pre vaše dieťa spôsobiť negatívnu skúsenosť. Nečakajte, že sa počas celej vyučovacej hodiny budú správať ako dokonalé deti.

Disciplínu majú rozdielnu v závislosti od veku, s ktorým začínajú, a možno to je zručnosť ktorú sa musia časom naučiť. Našťastie je brazílske Jiu Jitsu výborným nástrojom na disciplínu.


Nechajte trénera, aby sa postaral o vaše deti.

Je ľahké vyskočiť a začať kričať pokyny aj keď tomu nerozumiete, ale vášmu dieťaťu to nepomôže. Nechajte koučovanie na trénera. Niektoré školy dokonca žiadajú, aby ste svoje dieťa nestrážili, okrem určených dátumov a hodín. Aj keď iné dieťa poráža vaše dieťa alebo ho testuje inštruktor, nechajte ich trénera, aby to vyriešil. To im pomôže vybudovať si dobrý vzťah so svojimi trénermi a časom podporovať sebadisciplínu.


Len preto, že sa vaše dieťa jedného dňa rozčúli, neprestávajte.

Každé dieťa sa niekedy rozčúli. Uistite sa, že sa nič vážne nedeje, a potom ich povzbuďte, aby sa vrátili na podložku. Jediný čas, kedy by ste ich mali nechať, aby skončili, je vtedy, ak naozaj cítite, že ich tento šport nebaví.


Nechajte svoje dieťa prijať zodpovednosť.

Ak chcú každý týždeň pridať ďalšie tréningy, skúste to. Ak chcú menej trénovať, pýtajte sa. Počúvajte, čo vám hovoria.


Uistite sa, že inštruktori vášho dieťaťa sa k sebe hodia a že či je medzi nimi pohoda. Rovnako ako rodičia, aj tréneri môžu ísť niekedy príliš tvrdo na deti. Ak nemáte pocit, že tréner nie je pre vaše dieťa vhodný, netrápte sa. Podeľte sa o tento pocit s trénerom alebo jednoducho hľadajte inú triedu alebo inú školu, ktorá funguje lepšie. Majte však na pamäti že dieťa môže byť niekedy lenivé. Je na vás aby ste to vedeli rozlíšiť.


Vyhnite sa tlaku.

Rodičia musia nastaviť pozitívne, realistické očakávania na podložke aj mimo nej. Tréning je dlhý maratón, nie šprint. Každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom. Buďte trpezliví a nechajte ich, aby si našli svoju vlastnú cestu.


Buďte záchrannou sieťou.

U detí, ktoré majú pozitívny podporný systém, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že budú úspešné a zostanú pri tomto športe. Pre väčšinu detí motivácia pochádza od ich rodín. Musíte byť chápavý, keď zlyhajú, ale dostatočne silný na to, aby ste ich povzbudili, aby vstali a skúsili to znova.


Zapísanie vášho dieťaťa do brazílskeho Jiu Jitsu bude pre celú vašu rodinu zážitkom, ktorý vám zmení život.


Ak si myslíte, že vaše dieťa je na šport pripravené, nechajte aby ho vyskúšalo. Bez toho, aby ste svojim deťom nútili k športu, podporte dôslednosť a poskytnite im nástroje, ktoré potrebujú na úspech.


Pamätajte, že nie všetky deti budú majstrami sveta. Vašou úlohou je teraz zabezpečiť, aby sa vaše dieťa bavilo. Keď deti skutočne nájdu zábavu v športe, BJJ sa stane životným štýlom, ktorý im prospieva emocionálne, fyzicky a sociálne.


Aký lepší darček dať svojim deťom ako nástroj, ktorý pozitívne ovplyvňuje každý aspekt ich rastu a vývoja?30 views0 comments

コメント


bottom of page