top of page
Search

PRESTAŇTE NECHÁVAŤ DETI VYBERAŤ TÍMY !


Predstavte si – som dospelý v miestnosti a poviem: „Ty a ty, ste dvaja najväčší a najlepší športovci v skupine, mám pre vás prácu. Chcem, aby ste zoradili skupinu podľa ich schopností. A urobte to tak, aby sme najmenej obľúbené alebo najmenej vyšportované deti nechali na konci izolované uprostred miestnosti. Ak je to možné, bol by som rád, keby ste deti vo vašom tíme prinútili kolektívne stonať, keď dostanú posledné dieťa. V skutočnosti by som bol rád, keby ste sa občas hádali, kto dostane posledné dieťa.“


“Vybraté ako posledné”

Všetci sme to videli a možno ste boli dokonca ponechaní na koniec.


Nie je nič také zdrvujúce, ako sledovať svojich rovesníkov opúšťajúcich skupinu a obzerať sa okolo seba, a vy si uvedomíte, že ste medzi poslednými. A skutočne môžete počuť úľavu od predposledného dieťaťa, keď ho vyberú.


A všetko, čo musíte ako tréner urobiť, je vybrať si ich sami alebo vytvoriť inú zdanlivo náhodnú metódu výberu.


ABABAB

Davajte časovú výzvu, aby sa dali do radu od najvyššieho po najmenšieho a potom kráčajte po rade a klepte na hlavy a hovorte ABABAB. Týmto spôsobom skončíte s 2 zhruba fyzicky podobnými tímami A a B.


Zahrievanie čísel

Deti pobehujú a keď zavoláte číslo, musia sa dostať do takej veľkej skupiny. Stále voláte väčšie čísla, kým sa nedostanete k číslu, ktoré je polovičné ako trieda, a teraz máte 2 tímy. Snažte sa čo najviac skrývať fakt, že dvoch „najlepších“ umiestňujete do opačných tímov.


A áno, musíte deti naučiť, že budú odmietnuté a pokračovať bez ohľadu na to, ale túto lekciu sa dobre naučia aj bez vás na ihrisku alebo na dvore. Prinajmenšom vo vašom prostredí by mali dostať spravodlivé príležitosti na zlepšenie.


Nie, to nie je pravda, to nie je to najmenej, čo môžete urobiť.

Absolútne NAJMENEJ, čo môžete urobiť, je uistiť sa, že nie sú ponižovaní tým, že uviaznu uprostred 2 skupín s ľuďmi, ktorí sa hádajú a stonajú, kto by ich mal vziať do svojho tímu.

A samozrejme nemôžete úplne odstrániť sociálne hodnotenie v triede. Každé dieťa vám bude okamžite vedieť povedať, kto sú „najlepšie“ a „najhoršie“ deti v triede. Ale prinajmenšom by ste to nemali podporovať.


Uži si svoj deň,


8 views0 comments

Comments


bottom of page