top of page
Search

TRÉNING DETSKÝCH BOJOVÝCH UMENÍ

Updated: Jun 5

Na čo myslíte, keď si spomeniete na hodiny bojových umení? Myslíte na hodiny v štýle Karate Kid s desiatkami detí oblečených v bielych habitoch, počítajúcich v japončine a udierajúcich do vzduchu ? Alebo možno myslíte na bojovníkov MMA? Malí bojovníci sa navzájom búchajú a kopú, aby boli „tvrdší“?


Nech už to vnímate akokoľvek, realita je trochu iná. Tu používame myšlienku hry ako spôsob výučby techniky a konceptov bojových umení pre deti a ako prostriedok na ich športový a vývojový rozvoj.

Ak uvažujete o tom, že by ste svoje dieťa pustili do bojových umení, ale ešte ste sa nerozhodli, či je to preň to pravé, prečítajte si nižšie a uvidíte, čo si o tom myslíte.


Používanie hier v triedach pre deti

Hra, najmä voľná alebo autonómna hra, je zďaleka najlepšou metódou, ako naučiť deti zručnosti a zároveň udržať ich záujem a udržať ich v úsmeve.

Dokonca aj niektoré z vašich tradičných detských hier môžu byť prispôsobené tak, aby pomohli naučiť zručnosti alebo rozvíjať atletickú črtu.

Premýšľajte o koordinácii, obratnosti, rovnováhe a sile oboch partnerov v tak jednoduchej hre, akou je napríklad Leap Frog.


Samozrejme, aby sme naučili komplikovanejšiu techniku, ako napr. z Brazílskom Jiu Jitsu, musíte sa občas zastaviť a prejsť jednotlivými krokmi - Najprv položte nohu sem, potom uchopte súperov golier, potom urobte zametanie a tak ďalej. Ale potom je to všetko o nastavení hry a nechať ich baviť sa. "Dokážeš to urobiť, keď sa tvoj partner snaží byť sochou?"


Správajte sa k deťom ako k deťom

Deti nie sú malí dospelí.

Učia sa veľmi odlišnými spôsobmi a dokonca aj niekoľko rokov vývoja môže zmeniť spôsob, akým myslia a učia sa.

Jedna vec však zostáva konštantná – ak sa nebudú baviť, nebudú sa chcieť vrátiť!

Z tohto dôvodu je veľmi dôležité uistiť sa, že ich tréning baví. Niektorí si užijú zábavu a hry a niektorí si užijú výzvy.

Dôležité však je, aby odchádzali domov s úsmevom a chceli sa vrátiť.

A nie je to len o úsmevoch. Veda o učení nás podporuje a aj keď sa aplikuje na dospelých, hranie hier namiesto študovania krokov je optimálnym spôsobom rozvoja zručností. Nie je nič lepšie, ako vstúpiť, urobiť vlastné chyby a poučiť sa z nich.


Jedna samoopravená chyba stojí za 100 pokynov od trénera!


Napr:
7 views0 comments

Comments


bottom of page