top of page
Search

Vestibulárny systém a deti

Updated: Dec 1, 2021

Už je to nejaký čas od kedy nám nariadenia nedovoľuj sa voľne pohybovať.


Rodičia sú taktiež v tomto limitovaný a bez negatívneho testu sa z domu nepohnú.


Problém však vzniká v tom že ľudia si začínajú zvykať na to, že tak ako oni tak aj deti budú doma.

Ako plynie čas tak tento zvyk sa iba prehlbuje.


To ako doma trávime svoj čas veľmi ovplyvňuje budúcnosť našich deti. Sedenie niekoľko hodín za počítačom, televízorom a za telefónom neprinesie žiadne pozitíva do našich pohybových zručnosti. Čo je horšie tak ako nám, tak hlavne našim deťom ochabuje vestibularny systém ! O čo ide ? :

Vestibulárny systém je jedným zo zmyslových systémov, ktorý nielen že zabezpečuje rovnováhu, ale zároveň môže mať významný vplyv na vývoj a správanie dieťaťa. Každý má vestibulárne orgány umiestnené hlboko v ušiach. Keď pohybujeme hlavou, tekutina v týchto orgánoch sa pohybuje a poskytuje informácie o pozícii hlavy a tela v priestore. Vestibulárny systém nám umožňuje rovnováhu aj hladký a efektívny pohyb. Okrem toho je však najviac prepojeným senzorickým systémom v našom tele. Funguje to spolu s ďalšími senzorickými systémami, čo nám umožňuje efektívne využívať naše oči a spracovávať zvuky z prostredia. Vestibulárny systém má obrovský vplyv na fyzické, emocionálne a učebné schopnosti.

Prečo je vestibulárny zmysel pre vývoj dieťaťa dôležitý? Vestibulárny systém je rozhodujúci pre vývoj dieťaťa – pomáha mu pracovať odpočívať a hrať sa. Správne reagujúci vestibulárny systém umožňuje dieťaťu cítiť sa bezpečne a sebaisto vo svojom tele, takže sa môže pohybovať, učiť sa a odpočívať. Konkrétnejšie vestibulárny systém: Znamená dobrú rovnováhu! V závislosti na tom, ako pohybujeme hlavou (rotácia / smer / rýchlosť), špecializované bunky vysielajú signály do nášho mozgu, ktorý potom sprostredkuje reakciu nášho tela. Napr. ako dieťa kolíše na jednej nohe, aby sa oblieklo, jeho vestibulárny systém detekuje pohyby hlavy, vysiela signály do mozgu, ktorý po spracovaní vysiela signály do tela a hovorí mu, ako reagovať, aby nespadlo. Zlepšuje schopnosť vizuálneho sledovania (udržiavanie stabilného vizuálneho obrazu pri sledovaní pohybujúceho sa objektu) a vďaka tomu aj rozvoj jemných motorických zručností. Toto pripravuje dieťa na nástup do školy. Bez tejto koordinácie medzi očami a hlavou môže byť pre dieťa skutočne náročné: pozerať sa na to čo je napísané na školskej tabuli a potom dole do zošita čítať bez námahy, pretože pre nich je ťažké sledovať riadok textu užívať si hodinu telesnej výchovy napríklad sledovať pohybujúcu sa loptu Rozvíja a udržiava normálny „svalový tonus“ (stav pohotovosti našich svalov). V pokoji bude svalový tonus nízky, ale keď sa chceme pohnúť, v reakcii sa zvýši. Bez správne fungujúceho vestibulárneho systému môže byť pre dieťa náročné len obyčajné správne držanie tela. Môžu radšej ležať alebo sa opierajú o lakte, keď sú pri stole. Deti môžu tento problém „ospalého vestibulárneho systému“ zvládnuť tým, že majú tendenciu snívať, alebo sa naopak môžu chcieť sa neustále hýbať – pretože to stimuluje ich vestibulárny systém. Podporuje vývoj jazyka integráciou s našimi sluchovými a vizuálnymi zmyslami. Pomáha dieťaťu pri rozvoji jeho nezávislosti koordináciou oboch strán tela. Napríklad zapínanie gombíkov alebo zipsu. Podporuje samoreguláciu a zvládanie emócií. Vestibulárny systém sa dá prirovnať aj k „tlačidlu na reguláciu hlasitosti“, pretože rýchle pohyby majú tendenciu nás „prebrať“, zatiaľ čo pomalé kývavé pohyby hlavy alebo udržiavanie hlavy v pokoji nám pomáhajú upokojiť sa.

Aktivity na podporu vestibulárneho systému Väčšina detí si vyvinie silný vestibulárny zmysel jednoducho zapojením sa do každodenných herných aktivít, ktoré umožňujú skúmanie a pohyb. Existuje mnoho aktivít, ktoré môžu pomôcť podporiť rozvoj zdravého vestibulárneho systému. Tu sú niektoré z našich obľúbených položiek: Všetky aktivity na detskom ihrisku: Hojdačky sú vynikajúce na povzbudenie všetkých druhov pohybu (spredu dozadu, zo strany na stranu, kruhové). Nechajte deti ísť svojím tempom: rýchlo a vysoko, alebo pomaly a nízko. Je to všetko skvelý vestibulárny zážitok! Šmýkľavky sú tiež prospešné pre zabezpečenie rýchleho pohybu Závesné preliezačky Navštívte detský zábavný park s trampolínami, preliezkami, šmýkačkami, atď. Skákať môže dieťa aj doma cez švihadlo či na gymnastickej lopte. Zatancujte si spolu s dieťatkom. Či už rýchlo, pomaly alebo podľa rytmu obľúbenej skladby! Zostavte prekážkovú dráhu s možnosťami prechádzania / klesania, stúpania / klesania, behu dozadu z jedného miesta na druhé atď. Vyskúšajte hru na schovávačku. Vyvažovacie aktivity: chôdza po obrubníku, prechádzka po posteli bez pádu, státie na lopte, hra Twister alebo detská jóga

Odporúčam navštíviť stránku Hravo Zdravo


Zdroj a Ďakujem pekne za informacie :

23 views0 comments

Comments


bottom of page